%60,5
HDP birinci
13.336 geçerli oy · katılım %80,0
Oran geçerli oylara göre; ittifak ortak oyları ayrı satırdır.
Kaynak: acikveri.ysk.gov.tr · 9 Ekim 2026 tarihinde alındı
Tutak ilçesinde Milletvekili oylamasında HDP %60,5 ile birinci; 13.336 geçerli oy, katılım %80,0.
Kayıtlı seçmen 17.185 · Oy kullanan 13.748 (katılım %80,0) · Geçerli 13.336 · Geçersiz 412
Tutak Milletvekili sonuçları| Parti / aday | Oy | Oran |
|---|
| HDP | 8.063 | %60,5 |
| AKP | 3.734 | %28,0 |
| MHP | 776 | %5,8 |
| İYİ | 280 | %2,1 |
| CHP | 242 | %1,8 |
| CUMHUR İTTİFAKI (ittifak ortak oyu) | 97 | %0,7 |
| SAADET | 63 | %0,5 |
| HÜDA PAR | 33 | %0,3 |
| VATAN | 31 | %0,2 |
| MİLLET İTTİFAKI (ittifak ortak oyu) | 12 | %0,1 |
| Fehmi Atmaca (bağımsız) | 4 | %0,0 |
| Ümit Doğan (bağımsız) | 1 | %0,0 |
Sandık sonuçlarından toplanmıştır; her satır o muhtarlığın sandıklarına açılır.
Tutak mahalle ve köy sonuçları| Muhtarlık | Sandık | Kayıtlı seçmen | Katılım | Birinci | Oran |
|---|
| Adakent Köyü | 1 | 99 | %89,9 | HDP | %86,5 |
| Ahmetabat Köyü | 1 | 16 | %125,0 | AKP | %95,0 |
| Akyele Köyü | 1 | 325 | %85,2 | AKP | %60,7 |
| Atabindi Köyü | 1 | 184 | %86,4 | HDP | %73,6 |
| Ataköy | 1 | 197 | %74,6 | AKP | %70,9 |
| Aşağıkarahalit Köyü | 1 | 174 | %85,1 | HDP | %96,6 |
| Aşağıkargalık Köyü | 1 | 193 | %86,5 | HDP | %87,3 |
| Aşağıköşkköy | 2 | 629 | %80,3 | HDP | %84,4 |
| Aşağıkülecik Köyü | 1 | 206 | %89,8 | AKP | %77,4 |
| Bahçeköy | 1 | 12 | %133,3 | HDP | %37,5 |
| Batmış Köyü | 1 | 170 | %77,7 | HDP | %70,9 |
| Bayındır Köyü | 1 | 188 | %84,6 | AKP | %85,2 |
| Bolaşlı Köyü | 1 | 92 | %80,4 | HDP | %80,3 |
| Bozkaş Köyü | 1 | 160 | %86,9 | HDP | %72,5 |
| Burnubulak Köyü | 2 | 439 | %81,8 | HDP | %91,1 |
| Bintosun Köyü | 2 | 513 | %91,6 | HDP | %83,7 |
| Bişi Köyü | 1 | 57 | %89,5 | HDP | %50,0 |
| Cami Mah. | 3 | 835 | %70,8 | AKP | %39,1 |
| Daldalık Köyü | 1 | 113 | %80,5 | AKP | %67,4 |
| Damlakaya Köyü | 1 | 171 | %83,0 | HDP | %63,5 |
| Dayıpınarı Köyü | 1 | 139 | %83,5 | HDP | %90,0 |
| Dağlıca Köyü | 1 | 89 | %80,9 | HDP | %75,4 |
| Dereköy | 1 | 30 | %103,3 | AKP | %87,1 |
| Dorukdibi Köyü | 2 | 646 | %76,2 | HDP | %88,8 |
| Dönertaş Köyü | 1 | 293 | %80,2 | HDP | %63,1 |
| Döşkaya Köyü | 1 | 190 | %91,6 | HDP | %93,0 |
| Dibelek Köyü | 1 | 117 | %64,1 | HDP | %53,4 |
| Dikbıyık Köyü | 1 | 293 | %78,8 | HDP | %90,4 |
| Dikme Köyü | 1 | 118 | %88,1 | HDP | %59,0 |
| Ekincek Köyü | 1 | 112 | %87,5 | AKP | %74,0 |
| Erdal Köyü | 1 | 335 | %82,7 | HDP | %84,8 |
| Esmer Köyü | 1 | 174 | %78,2 | AKP | %59,0 |
| Geçimli Köyü | 1 | 242 | %82,2 | HDP | %96,9 |
| Gültepe Köyü | 1 | 67 | %85,1 | AKP | %60,7 |
| Güneşgören Köyü | 1 | 282 | %71,3 | HDP | %69,2 |
| Hacıyusuf Köyü | 1 | 324 | %84,0 | HDP | %90,9 |
| Karaağaç Köyü | 1 | 271 | %92,3 | HDP | %94,0 |
| Karacan Köyü | 1 | 331 | %81,3 | HDP | %80,2 |
| Karahan Köyü | 1 | 131 | %80,9 | HDP | %64,2 |
| Karşıyaka Mah. | 2 | 406 | %80,3 | HDP | %44,9 |
| Kaşönü Köyü | 1 | 73 | %93,2 | AKP | %46,2 |
| Kesik Köyü | 1 | 37 | %108,1 | AKP | %85,0 |
| Kılıçgediği Köyü | 1 | 71 | %88,7 | AKP | %64,5 |
| Mızrak Köyü | 1 | 71 | %97,2 | AKP | %49,3 |
| Murat Mah. | 3 | 948 | %79,5 | AKP | %39,9 |
| Ortayamaç Köyü | 1 | 120 | %83,3 | HDP | %50,5 |
| Otluca Köyü | 1 | 119 | %82,4 | HDP | %60,2 |
| Ozanpınar Köyü | 1 | 163 | %84,1 | HDP | %80,5 |
| Oğlaksuyu Köyü | 2 | 694 | %64,1 | HDP | %88,2 |
| Palandöken Köyü | 2 | 219 | %93,6 | HDP | %74,0 |
| Pınar Mah. | 2 | 746 | %78,3 | HDP | %61,9 |
| Sarıgöze Köyü | 1 | 229 | %78,6 | HDP | %52,0 |
| Sorguçlu Köyü | 1 | 239 | %84,9 | HDP | %93,5 |
| Soğukpınar Köyü | 1 | 370 | %77,3 | HDP | %95,4 |
| Suvar Köyü | 1 | 115 | %86,1 | AKP | %71,4 |
| Sincan Köyü | 1 | 150 | %82,0 | AKP | %33,0 |
| Taşbudak Köyü | 1 | 106 | %80,2 | HDP | %49,4 |
| Uzunöz Köyü | 1 | 296 | %87,5 | AKP | %60,2 |
| Yayıklı Köyü | 1 | 114 | %84,2 | MHP | %33,7 |
| Yeni Mah. | 3 | 1.072 | %70,5 | HDP | %42,8 |
| Yenikent Köyü | 1 | 14 | %100,0 | HDP | %78,6 |
| Yeniköy | 1 | 69 | %82,6 | HDP | %64,2 |
| Yukarıkarahalit Köyü | 1 | 136 | %75,0 | HDP | %74,0 |
| Yukarıkargalık Köyü | 1 | 107 | %95,3 | AKP | %90,1 |
| Yukarıköşk Köyü | 1 | 263 | %73,4 | HDP | %63,4 |
| Yukarıözdek Köyü | 1 | 53 | %79,3 | AKP | %57,5 |
| Çelebaşı Köyü | 1 | 369 | %75,1 | HDP | %63,8 |
| Çırpılı Köyü | 1 | 259 | %80,7 | HDP | %47,8 |
| Çobanoba Köyü | 1 | 149 | %81,9 | AKP | %32,8 |
| Çukurkonak Köyü | 1 | 167 | %84,4 | HDP | %81,2 |
| Öndül Köyü | 1 | 93 | %78,5 | AKP | %47,9 |
| İpekkuşak Köyü | 1 | 146 | %61,0 | HDP | %51,7 |
| İsaabat Köyü | 1 | 45 | %77,8 | İYİ | %50,0 |