Adilcevaz · Cumhurbaşkanı
24 Haziran 2018 Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel SeçimiAdilcevaz ilçesi
%45,5
Selahattin Demirtaş birinci
14.372 geçerli oy · katılım %83,9
Oran geçerli oylara göre; ittifak ortak oyları ayrı satırdır.
Kaynak: acikveri.ysk.gov.tr · 9 Ekim 2026 tarihinde alındı
Adilcevaz ilçesinde Cumhurbaşkanı oylamasında Selahattin Demirtaş %45,5 ile birinci; 14.372 geçerli oy, katılım %83,9.
Adilcevaz
Kayıtlı seçmen 17.673 · Oy kullanan 14.826 (katılım %83,9) · Geçerli 14.372 · Geçersiz 454
| Parti / aday | Oy | Oran |
|---|---|---|
| Selahattin Demirtaş | 6.544 | %45,5 |
| Recep Tayyip Erdoğan | 6.296 | %43,8 |
| Muharrem İnce | 956 | %6,7 |
| Meral Akşener | 437 | %3,0 |
| Temel Karamollaoğlu | 115 | %0,8 |
| Doğu Perinçek | 24 | %0,2 |
Mahalle ve köyler
Sandık sonuçlarından toplanmıştır; her satır o muhtarlığın sandıklarına açılır.
| Muhtarlık | Sandık | Kayıtlı seçmen | Katılım | Birinci | Oran |
|---|---|---|---|---|---|
| Akyazı Köyü | 1 | 230 | %91,7 | Selahattin Demirtaş | %95,7 |
| Akçıra Köyü | 2 | 523 | %92,7 | Selahattin Demirtaş | %95,0 |
| Alacaatlı Mah. | 6 | 1.880 | %77,9 | Recep Tayyip Erdoğan | %56,1 |
| Atatürk Mah. | 5 | 1.618 | %79,9 | Recep Tayyip Erdoğan | %48,9 |
| Aydınlar-Atatürk Mah. | 1 | 292 | %83,2 | Selahattin Demirtaş | %56,0 |
| Aydınlar-Budaklı Mah. | 1 | 211 | %92,4 | Recep Tayyip Erdoğan | %69,6 |
| Aydınlar-Esentepe Mah. | 1 | 75 | %90,7 | Recep Tayyip Erdoğan | %55,9 |
| Aydınlar-Gültepe Mah. | 1 | 116 | %89,7 | Selahattin Demirtaş | %92,2 |
| Aydınlar-Kışkılı Mah. | 1 | 100 | %95,0 | Recep Tayyip Erdoğan | %62,4 |
| Aydınlar-Menderes Mah. | 1 | 206 | %87,4 | Selahattin Demirtaş | %53,7 |
| Aydınlar-İsmet Paşa Mah. | 1 | 157 | %75,2 | Recep Tayyip Erdoğan | %51,3 |
| Aygırgölü Köyü | 1 | 36 | %111,1 | Recep Tayyip Erdoğan | %86,5 |
| Aşağısüphan Köyü | 2 | 520 | %86,4 | Selahattin Demirtaş | %88,0 |
| Bahçedere Köyü | 2 | 700 | %84,3 | Recep Tayyip Erdoğan | %52,2 |
| Cevizli Mah. | 3 | 1.097 | %83,0 | Recep Tayyip Erdoğan | %63,7 |
| Cihangir Köyü | 1 | 97 | %94,9 | Recep Tayyip Erdoğan | %61,8 |
| Dizdar Köyü | 1 | 29 | %110,3 | Muharrem İnce | %43,3 |
| Erikbağı Köyü | 1 | 152 | %85,5 | Recep Tayyip Erdoğan | %50,8 |
| Esenkıyı Köyü | 1 | 177 | %91,0 | Selahattin Demirtaş | %85,4 |
| Göldüzü Köyü | 3 | 917 | %83,2 | Selahattin Demirtaş | %76,7 |
| Gölüstü Köyü | 1 | 80 | %91,3 | Recep Tayyip Erdoğan | %93,2 |
| Gümüşdüven Köyü | 1 | 282 | %79,4 | Selahattin Demirtaş | %94,0 |
| Harmantepe Köyü | 1 | 274 | %87,6 | Recep Tayyip Erdoğan | %55,4 |
| Heybeli Köyü | 2 | 485 | %83,9 | Selahattin Demirtaş | %91,0 |
| Hıdırşah Mah. | 3 | 909 | %85,5 | Recep Tayyip Erdoğan | %66,0 |
| Kaleboynu Mah. | 3 | 1.107 | %85,4 | Recep Tayyip Erdoğan | %59,0 |
| Karakolköy | 1 | 47 | %104,3 | Recep Tayyip Erdoğan | %74,5 |
| Karaşeyh Köyü | 2 | 206 | %88,8 | Selahattin Demirtaş | %58,4 |
| Karşıyaka Köyü | 1 | 331 | %92,2 | Selahattin Demirtaş | %70,9 |
| Kavuştuk Köyü | 2 | 552 | %90,6 | Selahattin Demirtaş | %95,4 |
| Kömürlü Köyü | 1 | 344 | %75,9 | Selahattin Demirtaş | %69,2 |
| Mollafadıl Köyü | 1 | 126 | %85,7 | Recep Tayyip Erdoğan | %58,9 |
| Orta Mah. | 4 | 1.273 | %79,3 | Recep Tayyip Erdoğan | %67,7 |
| Sefasahil Köyü | 1 | 133 | %88,7 | Recep Tayyip Erdoğan | %74,8 |
| Selçuklu Mah. | 1 | 298 | %83,9 | Recep Tayyip Erdoğan | %51,2 |
| Yarımada Köyü | 1 | 147 | %95,9 | Selahattin Demirtaş | %90,6 |
| Yıldızköy | 1 | 33 | %115,2 | Recep Tayyip Erdoğan | %94,7 |
| Yolçatı Köyü | 1 | 144 | %91,0 | Recep Tayyip Erdoğan | %64,3 |
| Yukarısüphan Köyü | 2 | 483 | %75,2 | Selahattin Demirtaş | %76,4 |
| Çanakyayla Köyü | 1 | 225 | %86,7 | Selahattin Demirtaş | %79,8 |
| Çayır Mah. | 3 | 873 | %82,3 | Recep Tayyip Erdoğan | %67,2 |
| Örentaş Köyü | 1 | 69 | %92,8 | Selahattin Demirtaş | %89,1 |
| İpekçayır Köyü | 1 | 119 | %87,4 | Recep Tayyip Erdoğan | %74,5 |