Sarıveliler
Karaman iline bağlı ilçe
9.357
kayıtlı seçmen
2024 seçmen kütüğü · Karaman iline bağlı
31 Mart 2024 Mahalli İdareler Genel Seçimi: katılım %90,4.
Kaynak: acikveri.ysk.gov.tr · 9 Ekim 2026 tarihinde alındı
Sarıveliler ilçesinde 2024 seçmen kütüğünde 9357 kayıtlı seçmen var; 31 Mart 2024 Mahalli İdareler Genel Seçimi: katılım %90,4.
Bağlı olduğu seçim çevresi: Karaman (28. Dönem'de 3 milletvekili).
Sarıveliler seçim sonuçları| Seçim | Kayıtlı seçmen | Katılım | Birinci | Oran |
|---|
| 31 Mart 2024 Mahalli İdareler Genel Seçimi · Belediye başkanı | 4.314 | %90,4 | AKP | %37,1 |
| 31 Mart 2024 Mahalli İdareler Genel Seçimi · Belediye meclisi üyeliği | 4.314 | %90,4 | AKP | %33,8 |
| 31 Mart 2024 Mahalli İdareler Genel Seçimi · İl genel meclisi üyeliği | 9.357 | %88,3 | AKP | %29,0 |
| 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı Seçimi İkinci Oylaması · Cumhurbaşkanı | 8.881 | %83,9 | Recep Tayyip Erdoğan | %53,1 |
| 14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi · Milletvekili | 8.875 | %86,3 | AKP | %31,3 |
| 14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi · Cumhurbaşkanı | 8.875 | %86,3 | Recep Tayyip Erdoğan | %49,2 |
| 31 Mart 2019 Mahalli İdareler Genel Seçimi · Belediye başkanı | 4.209 | %91,5 | AKP | %43,5 |
| 31 Mart 2019 Mahalli İdareler Genel Seçimi · Belediye meclisi üyeliği | 4.209 | %91,5 | AKP | %36,9 |
| 31 Mart 2019 Mahalli İdareler Genel Seçimi · İl genel meclisi üyeliği | 9.743 | %90,4 | AKP | %38,2 |
| 24 Haziran 2018 Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi · Milletvekili | 8.609 | %86,1 | AKP | %41,0 |
| 24 Haziran 2018 Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi · Cumhurbaşkanı | 8.609 | %86,1 | Recep Tayyip Erdoğan | %50,5 |
| 16 Nisan 2017 Halkoylaması · Halkoylaması | 8.469 | %82,8 | EVET | %50,9 |
| 1 Kasım 2015 26. Dönem Milletvekili Genel Seçimi · Milletvekili | 8.658 | %82,3 | AKP | %53,9 |
| 7 Haziran 2015 25. Dönem Milletvekili Genel Seçimi · Milletvekili | 8.728 | %82,2 | AKP | %50,7 |
| 10 Ağustos 2014 Cumhurbaşkanı Seçimi · Cumhurbaşkanı | 9.110 | %76,2 | Recep Tayyip Erdoğan | %56,0 |
| 30 Mart 2014 Mahalli İdareler Genel Seçimi · Belediye başkanı | 4.174 | %91,9 | BBP | %49,7 |
| 30 Mart 2014 Mahalli İdareler Genel Seçimi · Belediye meclisi üyeliği | 4.174 | %91,9 | BBP | %49,5 |
| 30 Mart 2014 Mahalli İdareler Genel Seçimi · İl genel meclisi üyeliği | 9.420 | %90,5 | AKP | %41,3 |
| 12 Haziran 2011 24. Dönem Milletvekili Genel Seçimi · Milletvekili | 9.047 | %83,7 | AKP | %45,5 |
| 12 Eylül 2010 Halkoylaması · Halkoylaması | 9.244 | %83,5 | EVET | %57,2 |
| 29 Mart 2009 Mahalli İdareler Genel Seçimi · Belediye başkanı | 3.308 | %92,5 | AKP | %36,1 |
| 29 Mart 2009 Mahalli İdareler Genel Seçimi · Belediye meclisi üyeliği | 3.308 | %92,5 | BBP | %58,0 |
| 29 Mart 2009 Mahalli İdareler Genel Seçimi · İl genel meclisi üyeliği | 9.707 | %87,6 | AKP | %34,4 |
| 21 Ekim 2007 Halkoylaması · Halkoylaması | 8.504 | %72,2 | EVET | %64,8 |
| 22 Temmuz 2007 23. Dönem Milletvekili Genel Seçimi · Milletvekili | 8.510 | %90,2 | AKP | %37,3 |
Sarıveliler seçmen sayıları| Gösterge | Yıl | Değer |
|---|
| Kayıtlı seçmen | 2024 | 9.357 |
| Kayıtlı seçmen | 2023 | 8.875 |
| Kayıtlı seçmen | 2019 | 9.743 |
| Kayıtlı seçmen | 2018 | 8.609 |
| Kayıtlı seçmen | 2017 | 8.469 |
| Kayıtlı seçmen | 2015 | 8.728 |
| Kayıtlı seçmen | 2014 | 9.420 |
| Kayıtlı seçmen | 2011 | 9.047 |
| Kayıtlı seçmen | 2010 | 9.244 |
| Kayıtlı seçmen | 2009 | 9.707 |
| Kayıtlı seçmen | 2007 | 8.504 |