Balçova
İzmir iline bağlı ilçe
60.745
kayıtlı seçmen
2024 seçmen kütüğü · İzmir iline bağlı
31 Mart 2024 Mahalli İdareler Genel Seçimi: katılım %77,8.
Kaynak: acikveri.ysk.gov.tr · 9 Ekim 2026 tarihinde alındı
Balçova ilçesinde 2024 seçmen kütüğünde 60.745 kayıtlı seçmen var; 31 Mart 2024 Mahalli İdareler Genel Seçimi: katılım %77,8.
Bağlı olduğu seçim çevresi: İzmir 1. Bölge (28. Dönem'de 14 milletvekili).
Balçova seçim sonuçları| Seçim | Kayıtlı seçmen | Katılım | Birinci | Oran |
|---|
| 31 Mart 2024 Mahalli İdareler Genel Seçimi · Belediye başkanı | 60.745 | %77,8 | CHP | %61,2 |
| 31 Mart 2024 Mahalli İdareler Genel Seçimi · Belediye meclisi üyeliği | 60.745 | %77,8 | CHP | %58,5 |
| 31 Mart 2024 Mahalli İdareler Genel Seçimi · Büyükşehir belediye başkanı | 60.745 | %77,9 | CHP | %58,5 |
| 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı Seçimi İkinci Oylaması · Cumhurbaşkanı | 61.342 | %88,6 | Kemal Kılıçdaroğlu | %77,7 |
| 14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi · Milletvekili | 61.315 | %90,9 | CHP | %52,6 |
| 14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi · Cumhurbaşkanı | 61.315 | %90,9 | Kemal Kılıçdaroğlu | %74,6 |
| 31 Mart 2019 Mahalli İdareler Genel Seçimi · Belediye başkanı | 60.923 | %83,0 | CHP | %67,2 |
| 31 Mart 2019 Mahalli İdareler Genel Seçimi · Belediye meclisi üyeliği | 60.923 | %83,0 | CHP | %65,1 |
| 31 Mart 2019 Mahalli İdareler Genel Seçimi · Büyükşehir belediye başkanı | 60.923 | %83,1 | CHP | %68,7 |
| 24 Haziran 2018 Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi · Milletvekili | 60.800 | %89,3 | CHP | %52,5 |
| 24 Haziran 2018 Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi · Cumhurbaşkanı | 60.800 | %89,3 | Muharrem İnce | %67,4 |
| 16 Nisan 2017 Halkoylaması · Halkoylaması | 61.186 | %90,1 | HAYIR | %78,5 |
| 1 Kasım 2015 26. Dönem Milletvekili Genel Seçimi · Milletvekili | 60.393 | %88,5 | CHP | %58,4 |
| 7 Haziran 2015 25. Dönem Milletvekili Genel Seçimi · Milletvekili | 60.256 | %87,5 | CHP | %55,6 |
| 10 Ağustos 2014 Cumhurbaşkanı Seçimi · Cumhurbaşkanı | 59.375 | %78,0 | Ekmeleddin Mehmet İhsanoğlu | %69,6 |
| 30 Mart 2014 Mahalli İdareler Genel Seçimi · Belediye başkanı | 60.211 | %89,9 | CHP | %60,6 |
| 30 Mart 2014 Mahalli İdareler Genel Seçimi · Belediye meclisi üyeliği | 60.211 | %89,9 | CHP | %59,2 |
| 30 Mart 2014 Mahalli İdareler Genel Seçimi · Büyükşehir belediye başkanı | 60.211 | %90,0 | CHP | %61,2 |
| 12 Haziran 2011 24. Dönem Milletvekili Genel Seçimi · Milletvekili | 60.962 | %87,1 | CHP | %55,5 |
| 12 Eylül 2010 Halkoylaması · Halkoylaması | 61.342 | %79,2 | HAYIR | %73,5 |
| 29 Mart 2009 Mahalli İdareler Genel Seçimi · Belediye başkanı | 60.801 | %83,7 | CHP | %68,9 |
| 29 Mart 2009 Mahalli İdareler Genel Seçimi · Belediye meclisi üyeliği | 60.801 | %83,7 | CHP | %66,6 |
| 29 Mart 2009 Mahalli İdareler Genel Seçimi · İl genel meclisi üyeliği | 60.801 | %83,8 | CHP | %64,4 |
| 29 Mart 2009 Mahalli İdareler Genel Seçimi · Büyükşehir belediye başkanı | 60.801 | %83,9 | CHP | %67,7 |
| 21 Ekim 2007 Halkoylaması · Halkoylaması | 57.478 | %56,1 | HAYIR | %60,6 |
| 22 Temmuz 2007 23. Dönem Milletvekili Genel Seçimi · Milletvekili | 57.649 | %82,6 | CHP | %46,4 |
Balçova seçmen sayıları| Gösterge | Yıl | Değer |
|---|
| Kayıtlı seçmen | 2024 | 60.745 |
| Kayıtlı seçmen | 2023 | 61.315 |
| Kayıtlı seçmen | 2019 | 60.923 |
| Kayıtlı seçmen | 2018 | 60.800 |
| Kayıtlı seçmen | 2017 | 61.186 |
| Kayıtlı seçmen | 2015 | 60.256 |
| Kayıtlı seçmen | 2014 | 60.211 |
| Kayıtlı seçmen | 2011 | 60.962 |
| Kayıtlı seçmen | 2010 | 61.342 |
| Kayıtlı seçmen | 2009 | 60.801 |
| Kayıtlı seçmen | 2007 | 57.478 |